Skip to main content

Zajímavosti v okolí Pardubic

Zámek Pardubice
Historie v centru Pardubic

Zámek Pardubice

Pardubický zámek je renesanční zámek, který se nachází v těsné blízkosti historického centra města Pardubice. Za pánů z Pernštejna zde vzniklo sídlo, které je přechodem mezi hradem a zámkem. V takovém stavu dochování a rozloze nemá tento typ objektu ve střední Evropě obdobu. Spolu se svým okolím a Příhrádkem je spojen s původním městem. V současnosti je zámek vlastnictvím Pardubického kraje a sídlí v něm Východočeské muzeum, Východočeská galerie a pobočka Národního památkového ústavu.
Od roku 2010 je zámek s opevněním zapsán na seznam národních kulturních památek České republiky.

Východočeské muzeum v Pardubicích, Zámek čp. 2, 530 02 Pardubice, Czech Republic
www.vcm.cz/zamek/

sportoviště

Dostihové závodiště

Celosvětově známé Pardubické závodiště je legendou nejen mezi žokeji a lidmi kolem koní. Je to místo, které každoročně hostí návštěvníky prestižních dostihových závodů. A to i s tím největším – Velkou pardubickou steeplechase, za kterou se sjíždějí lidé z celé Evropy. Dostihové závodiště v Pardubicích je ikonou, která je s vámi již přes sto let.

Pražská 607, 530 02 Pardubice, Czech Republic
www.zavodistepardubice.cz

Sportovní událost

Zlatá přilba

Zlatá přilba (úplný název Zlatá přilba města Pardubic) je tradiční každoroční závod motocyklů na ploché dráze, který se koná ve východočeských Pardubicích. Jedná se o nejstarší závod na ploché dráze na světě. Poprvé se Zlatá přilba jela v roce 1929.

Motoristů 300, 530 06, Pardubice – Svítkov
www.zlataprilba.cz

Historie v okolí Pardubic

Hrad Kunětická hora

Kunětická Hora je hrad z počátku 15. století stojící na osamoceném výrazném stejnojmenném vrchu (307 m n. m.) v České tabuli nedaleko Pardubic. Tvoří dominantu Polabí. Oblíbené výletní místo obyvatel Pardubic i lidí ze širokého okolí. Z vrcholu hory je nádherný výhled do širokého okolí a za příznivých podmínek je možno vidět i vrcholky Krkonoš. Od roku 1958 je hrad chráněn jako kulturní památka ČR a v roce 2001 byl zapsán na seznam národních kulturních památek ČR. Je ve vlastnictví státu (správu zajišťuje Národní památkový ústav) a je přístupný veřejnosti.

Státní hrad Kunětická hora, 533 52 Staré Hradiště
www.hrad-kunetickahora.cz/cs

Zajímavosti v okolí Pardubic
Map Information

Máte otázky?

Neváhejte se zeptat. Rádi Vám odpovíme na Vaše dotazy!

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.